Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.

Veřejné mínění - přístup k informacím

18. června 2008 v 18:01 | Šuki |  Přátelé
Pojem veřejné mínění lze definovat jako přesvědčení, názor nebo smýšlení celé společnosti.
Se smýšlením veřejnosti by měl bezprostředně souviset rozsah možnosti přístupu k informacím.Velké množství různých informací umožňuje člověku svobodomyslně se vzdělávat a shromažďovat střípky z více zdrojů, poté si každý může udělat na věc svůj názor a určit, kde zhruba se nachází pravda.

Za minulého režimu, kdy zde vládla jedna strana se svojí totalitní ideologií, samozřejmě tato možnost nebyla. Existovala jediná oficiální pravda a člověk se prakticky k jiným zdrojům dostat nemohl (pokud nepodstoupil riziko uvěznění). Veřejné mínění se tedy z velké části odvíjelo od toho, co kázala propaganda. Lidé si jednoduše mysleli, že to, co se píše v novinách a vykládá v televizi, je pravda a když ne pravda, tak něco pravdě hodně podobné. Ve většině případech si nedokázali připustit, že věc se může mít zcela jinak.
Po "Sametové revoluci" se otevřel široký prostor pro to, začít se svobodně vzdělávat. Svůj názor na všechny domácí a světové události si konečně každý člověk mohl vytvářet sám, bez strachu ze státní represe. Bohužel se ukázalo, že občané jsou bolševickou vládou tak zasaženi, že po nějakém vzdělávání nijak zvlášť netoužili (bylo by to moc práce). Stále jim stačilo to, co se říká v televizi a píše v novinách.V tomto ohledu se ukázal jediný výrazný rozdíl v tom, že lidé mají možnost volit z většího počtu politických stran než je číslo jedna a mají právo si na vládu beztrestně zanadávat. Velkou roli začal hrát ke vztahu k veřejnému mínění populismus. Společnost je většinou na straně opozice a to především kvůli jejím krásným slibům o tom, jak se budeme mít s opoziční stranou krásně, toto hraní na city voličů je obvykle úspěšné. Lidé často prohlašují a šíří dál to, co pravil jejich oblíbený politik v televizní debatě, hlavně tedy vše, co se týče jakékoliv kritiky.
Pravděpodobně největší vliv na veřejné mínění ale začala mít média. Komerční televize přinášejí takřka na stříbrném podnose šokující zprávy plné akčních scén, o kterých se nemusí zase tak moc přemýšlet, ale hlavně že mají náboj.To co se v těchto zprávách říká, je většinou najednou i názorem obyvatel. Bulvární plátky ovlivňují velikou část společnosti snad ještě více. Jakákoliv senzace, co se v nich vyplodí, se do mysli čtenářů zavrtá automaticky velmi hluboko a jsou přesvědčení, že vědí pravdu. Lidé se uspokojili s tím, že si po práci pořídí nové číslo Blesku a v půl osmé si zapnou televizní noviny na Nově. Tato média se stávají dominantním "vyučujícím" občanů.
Zcela nový přístup k informacím se objevil v podobě internetu s jeho prakticky nevyčerpatelným zdrojem zpráv. Na internetu je možné najít obrovskou škálu událostí, psaných alternativně v naprostém kontrastu s tím, na co jsou lidé naučeni z oficiálních médií. Většinová společnost toho ale opět trestuhodně nevyužívá a člověk se spokojí se s tím, že si spustí server seznam.cz, zde si přečte pár novinek a poté se v diskuzi podělí o své z velké většiny xenofobní nebo rasistické názory. A jelikož tyto názory mají téměř vždy velikou podporu, stávají se i názorem jiných lidí v důsledku toho, že chtějí mít také na internetové diskuzi oblibu u ostatních. Jestli si to myslí tolik lidí, tak to přeci musí být pravda. V tomto mě funkce internetu jako tvůrce veřejného mínění dost zklamala. Ale je to opět jen lidská chyba.
Myslím si, že neomezený přístup k informacím je nejdůležitější věcí pro vývoj nezávislé lidské bytosti, lidé ale asi neomezený přístup ani nepotřebují a spokojí se s tím, co jim přináší oficiální média. V tomto se naše myšlení, od doby, kdy zde vládli komunisté vůbec nezměnilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 23. června 2008 v 12:44 | Reagovat

dost zajímavý názor, souhlasim

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama