Nikdo není tak beznadějně zotročený, jako ti, kteří falešně věří, že jsou svobodní.

Demonstrace proti podpisu smlouvy o radaru

18. července 2008 v 12:34 | Šuki |  Přátelé
8.7. 2008 Praha
V tento den přiletěla ministryně zahraničí USA Condoleeza Rice do České Republiky podepsat hlavní smlouvu o umístění americké vojenské radarové základny na našem území. Paní Rice přijela podepsat smlouvu, se kterou nesouhlasí přibližně 70% našeho obyvatelstva. Jelikož nespokojenost občanů vládu ani v nejmenším nezajímá, vznikl proti tomuto česko-americkému vojenskému paktu poměrně masivní lidový odpor. Součástí tohoto odporu byla i pražská demonstrace v "den D".

Jako člověk, který zcela rezolutně nesouhlasí s agresivní imperialistickou zahraniční politikou Spojených států amerických, jejímž hlavním cílem je ovládnutí celého světa, jsem se na tuto demonstraci samozřejmě vypravil. První věc, která mě zlehka zamrzela, byla nízká účast z mého mateřského města Louny. Vypravili jsme se sami s Budhou.
Po příjemné cestě vlakem jsme vystoupili na Masarykově nádraží a vyrazili na místo protestu - na Václavské náměstí. Když jsme došli na náměstí, už se zde shromažďovaly stovky lidí.
Asi první čeho jsem si všiml byla věková různorodost demonstrantů. Studenti stáli bok po boku lidem důchodového věku. Nalevo od podia byl postaven petiční stánek, který byl doslova zavalen přílivem lidí, který chtěl pomocí petice vyjádřit svůj názor.
Rozdávaly se informační letáky a z lidí byla všeobecně cítit bojovná a zároveň nemilitantní nálada. Když se člověk podíval okolo sebe, viděl hordy transparentů a vlajek velmi různorodých skupin a z různých regionů. Náš transparent Ne základnám Louny mezi nimi nechyběl.
Po té co se Václavské náměstí více zaplnilo (odhadem zde bylo přes 3 tisíce lidí), začal program na podiu. Postupně se zde vystřídali mluvčí iniciativy Ne základnám - Ivona Novomestská, Jan Májíček, Jan Tamáš, člen Ligy starostů proti radaru Jan Neoral, bývalý politický vězeň, aktivista Charty 77 a novinář Petr Uhl. Také zde vystoupil písničkář Jiří Hurych se svojí písní "Kuš Mr. Bush", kterou obohatil o poslední sloku věnovanou přímo americké ministryni zahraničních věcí. Každý z projevů měl dle mého názoru velký úspěch a byl odměněn hlukem o vysoké hladině decibelů.
Poté už se vyrazilo na pochod k Hrzánskému paláci, kde válečný zločinec Condi Rice slavnostně večeřela s naším panem premiérem Topolánkem. Celý pochod provázelo dosti silné skandování. Převládali hesla jako "referendum" " tady radar nebude" "Bush terorista"
" demisi" "Topolánek ven" "vláda proti lidem, lidé proti vládě" "hanba vládě" " ne základnám" . Asi abychom se cítili bezpečněji, celou trasu pochodu nás z oblohy hlídal vrtulník a před námi kráčeli ladným krokem policisté. Procházely mnou pocity až lehce nasládlé všeobecnou revoluční náladou. Přímo před Herzánský palác jsme se ale nedostali, díky roztomile vypadajícímu kordonu policejních složek.
Jan Tamáš s Ivonou Novomestskou se přesto pokusili Condoleeze Rice předat dopis od občanské iniciativy Ne základnám, ve kterém především stálo, že tato iniciativa vystupuje za zájmy většiny občanů této republiky. Také se v něm zmiňovalo, že naše země byla během období posledních sedmdesáti let dvakrát okupována cizími armádami. V obou případech byly cizí mocnosti nakonec donuceny odejít s hanbou. Condi, ani nikdo jiný z vládních přisluhovačů, si ovšem dopis "překvapivě" nepřevzal.
Následovaly ještě projevy Jana Májíčka i Jana Tamáše. Silně emotivní bylo davové cinkání klíči a závěrečné spontánní zapění české hymny.
Jsem velmi rád, že jsem se této demonstrace zúčastnil.Ukázala mi, že občané této republiky ještě pořád nejsou tolik zničeni touto dobou a dokáží lidem, co o nás rozhodují ukázat, že jsme pořád živi a umíme se ozvat. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hermí ala Anthrex Hermí ala Anthrex | 21. července 2008 v 19:55 | Reagovat

Supr report šuki....tiše zavidím že jste tam byli...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama